header

شوراها عامل وحدت بخش بین مسئولین نظام

شوراها عامل وحدت بخش بین مسئولین نظام

برنامه ریزی ، ساماندهی ، آبادانی و هویت بخشی در شهر های مختلف از جمله مهمترین وظایف شوراها

کار مهم شورا های اسلامی شهر و روستا برنامه ریزی ، ساماندهی ، آبادانی و هویت بخشی در شهر هاست. باید گفت شوراها به عنوان عامل وحدت بخش بین مسئولین ، همدلی و تفاهم را در بین آنها گسترش میدهد.

حماسه سیاسی در ایران اسلامی ادامه دارد .

 استمرار حماسه سیاسی در استقرار ریاست جمهوری جدید و شوراهای اسلامی شهر و روستا و در پی آن خدمتگزاری هرچه بیشتر جریان دارد.

شعار های رهبری انقلاب برای سال های مختلف منحصر به زمان خاصی نیست.  بلکه رهبری معظم انقلاب این شعار ها را برای دوره های مختلف مطرح می کنند و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بایدهمیشه این شعار ها را مد نظر خود قرار دهند.

موضوع شوراها مسئله ای هست که ریشه در قرآن و روایات اسلامی دارد و قانون اساسی ما در یک فصل و درهفت اصل ( 101 تا 106) بر این موضوع مهم تاکید داشته است و این مهم نشان از اهمیت موضوع است.

موفقیت قوانین مصوب شوراهای اسلامی شهر و روستا زمانی موفقیت آمیز خواهدبود  که به طور جامع مورد اجرا قرار بگیرند . در این حالت است که نتایج خوبی را در مدیریت شهری خواهیم داشت.

کسب رضایت الهی در فعالیت های مختلف مورد ارزیابی قرار می کیرد اگر ما بتوانیم رضایت مردم را در امورات مختلف بدست بیاوریم رضایت الهی نیز در پی آن کسب خواهد شد و ما باید این نکته را مد نظر خود قرار دهیم که شهدا الگو های ما در فعالیت های مختلف می باشند.

شوراهای اسلامی به عنوان اولین خاکریز ارتباط مردم با دولت

 شوراهای اسلامی به عنوان اولین خاکریز ارتباط مردم با دولت هستند و مردم شوراهای اسلامی شهر و روستا را بخش مهمی از نظام می دانند.

شوراها و شهرداری ها سبک کننده کار دولت ها هستند. شورا ها به عنوان نهاد هایی که مدیریت محلی منطقه را بر عهده دارند فعالیت می کنند و باید برنامه ریزی های 20 ساله و 5 ساله را برای توسعه هر چه بیشتر منطقه و شهر خود انجام دهند.

ما باید بدنبال کسب درآمد های پایدار برای مدیریت شهری باشیم  . شهرداری ها و شوراهای شهر ها باید علاوه بر بودجه های جاریه در فکر کسب درآمد های پایدار شهری برای توسعه بیش از پیش شهر های کشور باشند.

 

امانت داری ، صداقت و شجاعت از جمله خصیصه های مهم اعضای شوراهای اسلامی

امانت داری ، صادق بودن و شجاع بودن از جمله خصیصه های مهم شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد. و باید حرکت ها بر اساس قانون صورت گیرد و جرات نه گفتن در مقابل خواسته های غیر قانونی در اعضای شوراها وجود داشته باشد.

وجود تحریم های مختلف داخلی و خارجی علیه ملت ایران اسلامی هست اما باید گفت: ما با تکیه بر الطاف الهی و امید به او می توانیم از سد تمامی مشکلات عبور کنیم و این حقیقت را در دفاع مقدس تمرین کرده ایم.

 

چهارمین دوره شورای اسلامی شهر میانه شاهد دستاوردهایی همچون .

.

تشکیل شورایاری‌ها از اقدامات مهم چهارمین  دوره شورای اسلامی شهر میانه بوده که ورود به ارتباطات منطقی و نسبتا عملی با مردم را فراهم می‌کند.

چهارمین دوره شورای اسلامی شهر میانه علاوه بر کمیسیون‌های فرهنگی، اجتماعی، عمران، برنامه و بودجه و بانوان بهداشت وسلامت .

کمیسیون‌هایی را مانند کمیسیون‌ سرمایه گذاری وجذب مشارکت های مردمی ، کمیسیون شورایارهاومحلات ،   را برای بهبود سطح خدمات‌رسانی به دیگر کمیسیون‌های شورا افزوده که در هرکدام از این کمیسیون‌ها اقدامات مهم و تأثیرگذاری در زمینه برطرف کردن مشکلات شهروندان انجام شده است.

 

هدف از تشکیل «کمیسیون سرمایه‌گذاری وجذب مشارکتهای مردمی »

از دیگر اقدامات مهم چهارمین دوره شورا‌ی اسلامی شهر میانه، جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این شهر و ایجاد زمینه‌ای برای افزایش انگیزه و جلب اعتماد این گروه‌ها به منظور سرمایه‌‌گذاری در زمینه‌های گوناگون در شهر میانه است.

 

 شورای شهر درصدد ایجاد ارتباط گسترده بین مدیران اجرایی است .

بله، چراکه به دلیل محدودیت اختیارات در برطرف کردن همه‌ مسائل و موانع شهری مانند اجرای پروژه‌های عمرانی و یا هر نوع خدماتی که مساعدت ارگان‌های دیگر را نیاز باشد، لازم است که روابط و همکاری گسترده‌ای‌ بین شورای شهر، مردم و دیگر ارگان‌های اجرایی شهرستان برقرار شود.

تسریع یا کندی در فرآیند یک پروژه .

عملکرد ضعیف یا قوی در فرآیند یک پروژه را نمی‌توان مختص به یک ارگان دانست، چراکه فرآیند تکمیل یک پروژه منوط به همکاری ارگان‌های مربوط به آن پروژه است که در صورت عدم همکاری بین ارگان‌های مربوطه فرآیند تکمیل پروژه دچار کندی می‌شود که این موضوع موجب نارضایتی شهروندان می‌شود.

به طور کلی می‌توان همراهی نکردن شهروندان و همچنین مسئولان را در امر فروش اراضی مورد نیاز شهرداری برای تکمیل برخی پروژه‌ها که نیاز به تملک آن دارند، نمونه‌ای از این عدم همکاری دانست.

 تدابیری از سوی شورای اسلامی شهر به منظور بر طرف کردن موانع شهری پیش‌بینی شده .

 از دیگر اقدامات مهم شورای اسلامی شهر میانه برگزاری جلساتی با حضور مسئولان شهر میانه از جمله: معاون عمرانی فرمانداری، شهردار، فرماندار،  مدیر‌کل اداره اطلاعات، امام جمعه محترم و . . .   به منظور بررسی مصوبات و رفع موانع به منظور تسریع در عملکرد مدیران در ارائه خدمات شهری برگزار می‌شود.

 مهم‌ترین تهدید‌های پیش‌روی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر میانه

یکی از تهدید‌های مهم در سطح شهرستان و در حیطه شورای شهر را می‌توان وضعیت درآمدی نامطلوب و نا‌پایدار دانست .

 

وضعیت آینده حوزه شهری از لحاظ تهدید ها و فرصت‌ها

از تهدید‌های مهم در حوزه شهری تبدیل و یا تغییر کاربری عمومی (فرهنگی، اجتماعی) به کاربری مسکونی یا تجاری است که به‌ غیر از کسب درآمد برای شهرداری، سبب کاهش یا نابودی فضای سبز شهر می‌شود.

مسئله دیگر ساخت‌وساز خارج از ظرفیت بافت شهری در برخی محلات است که عدم مشارکت شهروندان سبب ایجاد منظر شهری نامطلوب می‌شود. به طور مثال در محلاتی که ساختمان‌های دو طبقه به چهار طبقه بدون در نظر گرفتن ظرفیت بافت شهری افزایش می‌یابد، برای ارائه خدمات مناسب (مسجد، مدرسه، فضای سبز) شهرداری را دچار مشکل و فضای شهری را نابسامان می‌کند.

 

اولویت شورای شهر در برطرف کردن معضلات شهری سال 92 چیست؟

اولویت نخست، مربوط به بخش بودجه سال 93 است،

منابع مالی را از طریق کمک‌های مردمی به صورت مالیات، عوارض تراکم‌های ساختمانی، کمیسیون ماده 100،  خرید و فروش زمین، تغییر کاربری که از درآمدهای ناپایدار به شمار آمده، تأمین کند.

اولویت دیگر شورا کسب درآمد با تأکید بر تغییر روش درآمد از طریق درآمد‌های نامطلوب و ناپایدار به درآمدهای مطلوب و پایدار است که این امر به شهروندان کمک می‌کند که با پرداخت هزینه‌ کمتر در شهر زندگی کنند و از خدمات شهرداری بهره‌مند شوند.

 

برنامه‌های دوره جدید

 در مورد برنامه‌های ارایه شده از طرف شورا ….جلیل خرده فروش برای دوره جدید شهرداری گفت: شهردار در جلسه شورا گفت که به نظر او این دوره یک دوره جدید است و باید رویکردی تازه به شهر داشته باشیم.

گزینه‌های پیش‌روی شورا

 در  شورا گزینه‌های متفاوتی مطرح و بررسی شد. که چون بررسی‌ها به نتیجه نهایی نرسید . از طریق ریاست شورا رایزنی‌هایی با مرکز استان و تهران انجام شده بود ولی در این مورد گزینه‌‌ی نهایی به شورا معرفی نشد.»

که البته امیدوارم در دوره‌های بعد با ورود مدیران بومی به شهرداری بتوانیم کادرسازی کنیم و دست شورا برای انتخاب شهردار بازتر شود.»

با توجه به این که با گزینه‌های غیر بومی وبومی مطرح شده به نتیجه نرسیدیم.

و نظر کلی اعضای شورا این بود که در شرایط فعلی تثبت مدیریت به نفع شهر است و دست شورا را برای انجام فعالیت‌های اساسی‌تر برای شهرستان باز می‌کند.»

 در نهایت تعدادی از اعضای شورا رای به ابقای شهردار فعلی  دادند.»